Η Εργατική Πρωτομαγιά γιορτάστηκε στο Δήμο Ελληνικού με μια υπέροχη συναυλία, που διοργανώθηκε την Παρασκευή 1η Μαΐου υπό την Αιγίδα της Δημοτικής Συνεργασία Ελληνικού- στα γραφεία της παράταξης (Τριπόλεως και Ροδοπόλεως ) στο Ελληνικό. Η πρωτοβουλία και παραγωγή της βραδιάς ανήκει στο μαέστρο Σταύρο Σωφρονά, που με τις επιλογές του τίμησε τόσο την πρωτομαγιά, όσο και τους θεατές που επέλεξαν να βρεθούν το βράδυ αυτό στο Ελληνικό.
![Τάμμυ Κοντογιώργου Στέλιος Διογένης Σταύρος Σωφρωνάς Μιρέλλα Κώτσαρη Ελένη Αναγνωστοπούλου DSC_0234](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0234-650x434.jpg)
![Χρτήστος Κορτζίδης Τάμμυ Κοντογιώργου DSC_0039](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0039-650x434.jpg)
![Σταύρος Σωφρονάς στο πιάνο και την ενορχήστρωση DSC_0263](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0263-650x434.jpg)
Η αίθουσα πλημμύρισε από μελωδίες ελληνικών τραγουδιών των μεγάλων μας συνθετών που έχουν αφήσει το στίγμα τους στην μουσική ιστορία της χώρας, Μίκη Θεοδωράκη, Στ. Ξαρχάκου, Στ. Κουγιουμτζή, Μ. Λοΐζου, Γ. Ζαμπέτα, Δ. Μούτση, Β. Τσιτσάνη, Απ. Καλδάρα κ.ά. Στις μουσικές ο Σταύρος Σωφρονάς στο πιάνο και την ενορχήστρωση, η Μιρέλλα Κώτσαρη στο βιολί, που έντυσαν την ζεστή, αλλά και γνήσια λαϊκή φωνή του Στέλιου Διογένη, που εντυπωσίασε με την ερμηνεία του στα αγαπημένα αυτά τραγούδια, και τις ερμηνείες της Ελένης Αναγνωστοπούλου.
![Σταύρος Σωφρονάς Στέλιος Διογένης stayros sofronas stelios diogenis](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0245-650x434.jpg)
![η Μιρέλλα Κώτσαρη στο βιολί mirela kotsari](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0236-650x434.jpg)
Τα τραγούδια συνόδευσε με την αφηγηματική της δεινότητα η Γιώτα Περράκη, που διάβασε αποσπάσματα από το «Γερμανικό Εγχειρίδιο Πολέμου» , του Μπρέχτ, το Θείο Βάνια του Τσέχωφ, τους « Ξεριζωμένους» του Βάσου Δασκαλάκη «και τη Θαλάσσια Πανίδα του Καβάφη, δίνοντας έναν ιδιαίτερα συγκινητικό τόνο στην βραδιά. Η επιμέλεια των κειμένων ανήκει στο φιλόλογο Νώντα Παντούλα.
![Ελένη Αναγνωστοπούλου DSC_0272](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0272-650x434.jpg)
![Γιώτα Περράκη giota peraki](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0292-650x434.jpg)
![Νώντας Παντούλας DSC_0043](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0043-650x434.jpg)
![DSC_0009](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0009-650x434.jpg)
![DSC_0297](https://www.mytheatro.gr/wp-content/uploads/2015/05/DSC_0297-650x434.jpg)
Η βραδιά κύλησε με συναίσθημα και νοσταλγία και θα μείνει αξέχαστη σε όλους τους παρευρισκόμενους, τόσο για τις υπέροχες ερμηνείες του Στέλιου Διογένη, όσο και την αξιόλογη καλλιτεχνική επιμέλεια.